ADSL Nedir?

ADSL ingilizce Asymmetric Digital Subscriber Line kelimelerinin kısaltılmışıdır. Dilimize “Asimetrik Sayısal Abone Hattı” olarak çevirilebilinir.

ADSL nedir’i basitçe cevaplarsak – dijital verinin telefon hatları üzerinden taşınmasını sağlıyan bir teknoloji. Dial-up modemlere göre çok daha yüksek hızlarda veri iletişimine olanak sağladığından ülkemizdede internet erişimi için son yıllarda tercih edilen bağlantı yöntemi oldu.

ADSL evdeki telefon hattınız üzerinden size internet erişimi sağlar. Yani aynı telefon hattı üzerinden hem telefon görüşmeleriniz yapabilir hemde internete bağlanabilirsiniz. ADSL teknolojisi telefon hattınızdaki boş olan frekans aralıklarını kullanır.

ADSL terimindeki ilk harf yani Asymmetric kelimesi internetten size gelen yani sizin bilgisayarınıza ulaşan veri hızının, sizin bilgisayardan internet’e giden veri hızından daha hızlı olduğunu anlatır.

Yani ADSL ile telefon hattındaki boş olan frekans aralığının bir kısmı upload için bir kısmı download işlemi için kullanmaktıadır. Internet kullanıcıları genelde download ağırlıklı çalıştığı içinde download frekans aralığı upload frekans alanını kullanır.

ADSL servisinin dialup’a göre bir farkıda sürekli internet bağlantısı sunması. Bilgisayarınız açık kaldığı sürece internet’e bağlısınız. Ve aynı evde birden fazla bilgisayar ile internet’e bağlanabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *