Alan Adı Almak – Nasıl Alan Adı Kaydı Yaptırırım?

Alan Adı (Domain Name) Nedir?

Alan adı kaydı yaptırmayı internette sizi tanımlayan bir isim veya adres almak olarak düşünebilirsiniz.

Bunu sözgelimi arkadaşlarınızın size T.C kimlik numaranız yerine (yani IP adresi yerine) kendiadınız.com (satın aldığınız alan adı) adı gibi bir adresi kullanarak ulaşmak olarak düşünebilirsiniz.

Bilgisayarlar IP denen bir sayısal değerle web sitelerine ulaşımı sağlarlar. Aslında birisi sizin alan adınızı aradağında arka planda IP adresi o alan adının bulunmasını sağlar.

Alan Adı Sorgulama

Alan adı tescili yaptırmadan önce almak istediğiniz alan adının boş olduğunu kontrol edebilirsiniz.

Bir çok sitenin alan adı sorgulama hizmeti vardır. Domain kaydının boş olup olmadığını ve dolu ise ayrıntılı bilgilerine ulaşmak için whois.sc adresini kullanabilirsiniz.

Yada namecheap.com adresinde üstte “www.” sonraki bölümüne almak istediğiniz domain adı ve istediğiniz uzantıları seçerek domain adı boştamı bakılabilir.

Alan Adı Almak – Web Alan Adı Kaydı nasıl yapılır?

Alan adı alma işini internet üzerinden online olarak yaptırabilirsiniz. Web alan adı kaydı en az bir yıl için yapılmaktadır.

Bir alternatif web barındırma hizmeti alacağınız bir firma aracılığı ile bu işlemi yapmak.

Bu yol bir çok kişi için daha kolay olabilir ama aslında alan adı tescili işlemini bizzat kendiniz web hosting firmasından bağımsız yapmanız daha iyi.

İlerde web hosting veren firmada sorun yaşarsanız çok daha az sancı ile web sitenizi yeni bir hostinge taşıyabilirsiniz.

Eğer web hosting hizmeti aldığınız firmadan alan adı almaya karar verirseniz, web alan adının sizin adınıza tescil edildiğinden emin olun.

Eğer kendiniz alan adı alma işlemini yapmaya karar verirseniz, www.namecheap.com gibi bir çok adresten yaptırabilirsiniz. Ben www.namecheap.com‘u kullanıyorum ve verdikleri hizmetten bugüne kadar hep memnun kaldım.

Web Alan Adını Yenileyi Unutmayın

Daha öncede belirtiğim gibi web alan adı 1 yıl için size tescil edilir. İsterseniz daha uzun süreli olarak alan adı tescili yaptırabilirsiniz.

Her koşulda bu sürenin bitiminde eğer domain kaydını yenilemezseniz, alan adı başka birisi tarafından alınabilir. Kim benim alan adımı almak ister diye düşünmeyin, çünkü alan adı kendi başına ayrı bir sektör ve süresi dolmuş domain adları alınıp sonradan oldukça yüksek fiyatlardan satılmaya çalışıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *