Internet – Özgür Bilgi Merkezi

Internet’e bir tür bilgi merkezi yada bilgi bankası demek yanlış olmaz herhalde. Her türden ilginç, önemli , genel, yararlı diye sınırlandırılabilecek bilgiye ulaşmak artık sadece bir tıkın ucunda. Web dünyası hem insanların düşüncelerini özgürce aktarmak için hemde bu bilgilerin paylaşılması için devasa bir araç haline dönüştü.

Bu sanal bilgi bankasına olumlu bakanlar kadar pek hoşnut olmıyanlarda var tabi. Bilgiye ulaşımın bu kadar kontrolsüz olması tehdit edici hale geliyor bazıları için.

Mesela Çin hükümeti bu konuda google’ın arama sonuçlarını tırpanladı. Yani google arama sonuçlarında Çin hükümetinin onaylamadığı web sitelerini dahil etmiyor. Tabi bu sansür anlayışı ne kadar gerçekte amacına ulaşabiliyor teknik açıdan oda ayrı bir konu.

Kendi ülkemizdede zaman zaman mahkeme kararı ile youtube.com gibi sitelerin kapatılmasına şahit oluyoruz. Tek bir videodan dolayı tüm youtube kapalı.

Bu hocanın tek bir öğrencinin yaptığı hatadan dolayı tüm sınıfı cezalandırması gibi. Üstelik windows’ta yapılan ufak bir ayarla youtube ulaşacağınız gerçeği yanında mahkemelerin bu tür kararları vermesinin ne kadar komik olduğunu siz düşünün.

Internetin hızına henüz yönetimler yeterince hazır değiller. Açık olan bu. Aslında düşünce olarak böyle özgür bir dünyaya hazır değil kafalar belkide, ama internet doğal olarak bu süreci hızlandırıyor.

One thought on “Internet – Özgür Bilgi Merkezi”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *