Web Sitesi Yaparak Internet Üzerinden Para Kazanmak

Bir önceki internette para kazanma yolları yazısında belirtiğimiz gibi netten bir çok farklı yollardan ek gelir elde etme yolu var. Ama özellikle kolay para kazanma adı altında anlatılan bu yollar benim deneyimime göre çokda kolay değil ve bir çoğuda sadece zaman kaybı.

Bir web sitesi açarak internet üzerinden para kazanmak ve ek gelir imkanı yaratmak ise, internette para kazanma yöntemleri arasında çok kolay olmasada gerçekçi olanlarından bir tanesi.

Web Sitesi Açmak ve Evden Para Kazanmak – Akla Gelen Sorular

Burada ağırlıklı olarak bir web sitesi açarak nette para kazanmak için, özellikle yeni başlıyanlar için, bazı akla gelebilecek soruları yanıtlamak istiyorum.

 • Bir Web sitesi kurarak, bu web sitesi ile internette nasıl para kazanabilirim.

Cevap kısaca sitenize reklam almak. Tabi eskiden bu biraz zahmetli bir işti. Bugün web sitenizi açtıktan bir kaç gün sonra Google Adsense veya benzeri programlar ile web sitenize reklam ekliyerek netten para kazanmak mümkün.

Google Adsense reklamlarını web sitenize koyabilmek için, Google Adsense için bir hesap açıp, google’un sağladığı reklam kodunu web sitenizin istediğiniz yerine eklemeniz gerekiyor.

 • Google Adsense reklamlarını web siteme koydum, bu reklamlarla web sitemden nasıl para kazanıyorum.

Sitenizi ziyaret eden birisi eğer bu reklamlardan birisine tıklarsa, Google sizinle o reklam için verilen ücretin bir kısmını paylaşıyor. Evet sadece çıkan reklamın tıklanması sizin için ek gelir imkanının kapısını açıyor.

 • Web sitemi insanların ziyaret etmesini nasıl sağlarım?

Yukarıdaki açıklamalardan anlaşıldığı gibi para kazanmanız için birilerinin sitenize gelip tıklaması gerekiyor. Yani web sitenizin trafiğe ihtiyacı var.

Basit olarak web sitenize trafik yaratmak için, sitenizin arama motorlarında ön sıralarda çıkmaya ihtiyacı var.

İnsanlar çoğunlukla bir konu hakkında araştırma yaparken Google, Yahoo yada Msn gibi arama motorlarında arama yaptıkları konu hakkında bir yada daha fazla anahtar kelime girerek o konu ile ilgili bilgi verilen siteleri bulmaya çalışırlar.

İşte tam bu noktada sitenizi yaparken bu bilgiyi dikkate almanız gerekiyor.

Acaba benim sitem hakkında hangi kelimeler ile web ziyaretçileri arama yapıyor?

Eğer bu sorunun cevabını bulursanız, sitenizi bu kelimelere göre optimize ederek ( arama motoru optimizasyonu olarak biliniyor) google’un yada diğer arama motorlarının arama sonuçlarında ön sıralarda çıkma şansını yakalayabilirsiniz.

Google’un arama kelimelerini keşfetmekte size yardımcı olacak bazı araçları var. Aslında ingilizce kelimeler için wordtracker.com gibi sadece bu hizmeti veren firmalar var. Yine bu konular hakkında başka yazılarda daha ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağım.

 • Peki hangi konuda websitesi açmalıyım. Her hangi bir konuda açtığım websitesine ziyaretçi gelirmi yada bunlar için reklam bulabilirmiyim?

– Bu ilk aşamadaki en önemli konu aslında. Hangi konuda websitesi açarsam para kazanabilirim.

Genelde iki farklı düşünüş biçimi var bu konuda.

 1. Bildiğin ve gelir potansiyeli olan bir konuda web sitesi yapmak
 2. Yada doğrudan sadece gelir potansiyelini dikkate alarak bir web sitesi işine girmek

İki görüşünde avantaj ve dezavantajları olduğu söylenebilinir. Benim tavisyem ilk seçeneğin yeni başlıyanlar, özelliklede teknik konularda bilgili değilse kişi, daha kolay olabileceği.

Tabi şunu not etmek lazım. Hangi seçimin daha doğru olduğunun mutlak bir cevabı yok. Bu kişiye ve koşullara görede farklılık gösterebilecek bir konu. Sonuçta her iki seçimlede insanlar online olarak para kazanıyorlar.

Kabaca adım adım web sitesi yaparak internette para kazanmanın adımlarını listelersek.

 1. İnsanların arama yaptıkları kelimeleri ve reklam potansiyelini dikkate alarak bir konu seçmek
 2. Arama Motorları Optimizasyonu – Yine arama kelimeklerini dikkate alarak web sitenizi optimize etmek
 3. Web sitesini ön sıralarda çıkması için site dışında optimizasyon yapmak
 4. Ve tabi trafik oluşmaya başladıktan sonra Google Adsense’i eklemek.

Burada çok basit olarak bir özet vermeye çalıştım. Böyle bir girişimi düşünenler için, ve ingilizceyi okuma seviyesinde en azından bilenler için tavsiye edebileceğim oldukça iyi bir kaynak olacak. Gelecek yazıda (Internet Üzerinden Para Kazanmak – Nerden Nasıl başlamalıyım?) bu konuda daha detaylara girmek istiyorum.

22 thoughts on “Web Sitesi Yaparak Internet Üzerinden Para Kazanmak”

 1. merhaba iyi çalışmalar..

  ben de bir site açmak istiyorum, henüz araştırma aşamasındayım..yazınız çok faydalı oldu teşekkürler..film izletebileceğim bir site açmak istiyorum ama nereden detaylı bilgi edinebilirim acaba?

 2. yalnız film için çok büyük bir web alanı gerekir diye düsünüyorum çünkü filmlerin boyutu hemen hemen 4 gbye yakın…

 3. Arkadaşlar yıllardır siteleri geziyorum..5-6 yıldır web ve web 2.0 projeleri yapıyorum.Şunu keşfettim “sevdiğiniz ve zevk aldığınız konu üzerine yoğunlaşın”.Bu düşünceyi uyguladığınız da başarının arkasından geleceğini inanıyorum.

  Şu anda yoğun olarak uğraştığım proje zevk alarak yaptığım bir proje..Sizin de içeriğini gezerken hoşlayanacağınızı düşünüyorum..

  i.duyuru.com..

 4. merhaba. reklamsız para kazanmak mumkun değil anladıgım kadarıyla. benım merak ettigm konu şu diyelımkı ben içinde guncel konular bulunamsını istedigim aynı zamanda radyo bulunan yeri geldiginde yorum ve yazılarımı ekleyebilecegim bi web adresi istiyorum gittim yaptırdım peki ben her yazı resım ve aklıma gelen herangi bir şeyı yada ilerde reklam aldıgı mzaman gene site yapımcımın kapısınımı calıcam cunkı en ufak bir bilgim yok site yapımı ve eklemeleri hakkında

 5. Merhaba Ugur,evet her seferinde sitenizi guncellemek icin web tasarimcisinin yardimina ihtiyaciniz olacak.Cunku sitenize fotograf,bilgi, ya da tum diger seyler icin kod yazmaniz gerekiyor.

 6. arkadaşlar benim görüşüm siteleri kendininz ve ilgili olduğunuz konular üzerine kurun eğer başkası ile çalışacaksanız tanıdığınız biri olması lazım ayrıca sego isimli arkadaş site konusunda baya acemi gördüm seni biraz araştırma yap ben site kurmak için aylarca araştırma yaptım uğur tekrarlıyorum kendini bu konuda bilgilendrmen lazım eğer ilerde büyürsen büyük sorunlar ortaya çıkabilir ayrıca benim bildiğim kadarıyla reklam harici yollarla da para kazanılıyor ama biraz araştırma yapmak gerekiyor tabi

 7. bende bir internet sitesi açmak istiyorum ve en az benim kadar istekli üç dört kişi ile birlikte çalışmak istiyorum. eminim ki, milyon dolarlar kazanmasak ta, dört beş kişininde geçimini sağlayabilecek kadardan fazlasını kazanabileceğiz. benim kadar emin ve istekli arkadaşların, ciddi niyetli oldukları taktirde bana ulaşmalarını bekliyorum, saygılar sevgiler….
  *internet sitesi kurabilecek paranız sermayeniz var veya yok, kesinlikle bu çekinceniz olmasın. her şey oturulur konuşulur danışılır. ben ciddi şekilde çalışmaktan, emek vermekten, yukarıdaki ana yazıdaki şartlar yerine getirildikten sonra site kurup, düzenleyip, yönetmekten bahsediyorum. siteye ilgi çekmek yoğun çabayla mümkün olabilecek bir şey. hiç bir şey imkansız değildir. kolay olsa, burada açıklamaya gerek bile olmaz, herkes başarırdı….

 8. Ugur,

  Genelde sitenin kurum işlemi bittikten sonra yazı ekleme gibi işleri kendin yaparsın.

  Yada yazı ağırlıklı bir site için wordpress gibi bir sistemi kendin kurmayı deneybilirsin. Bu konu hakkında internette kaynak çok. http://www.wordpress-tr.com dan bilgi alabilirsin.

 9. Palla eğer birisiyle çalışmak istiyorsan ve kısmen de olsan bilgin varsa, o kadar önemli değil azimli olman bile yeter, ben çalışmak isterim bu yoruma cevap yazarsan ciddi bir şekilde bu konuyu konuşabiliriz

 10. teşekkürler benim de sitem var ama daha 18 olmadım 2 yıl kaldı 18i doldurmama…yaşım gelince ben de sayenizde az veya çok bi gelir alabilicem netten bilgilendirme için teşekkür:)

 11. palla yazdıkların cok hoştu san katışlıyorum bnde senın dusunduklerısının aynısısını dusunuyorum web sıte yapmayı cok sevıyorum ve ılgıylede yapıyorum bnde site yapıp satmak ıstıyorum dedıklerınızın aynısısnı mı yapacagım sıtemı yaptım sont,ra domaın satın alıp ve Google Adsense’i eklemek ve sunmak bu kadarmı..sımdıden tsk:D

 12. ben bir kitap yazdım ama kitabı yazdıracak param yok bir site kurup internet üzerinden yayınlarsam para kazanabilirmiyim

 13. sa pala yazdıkların hoşuma gitti bende bayadır web tasarımı üzerine uğraşıyorum. Zamanında parada kazanmıştım. Şimdi tekrar internet üzerinden para kazanmak için çabalıyorum eğer ulaşırsan beraber bişeyler yapabilirsiz. Kolay gelsin.

  timucin.21@hotmail.com

 14. Merhabalar örneğin bir tane site yaptım. Sonra google adsense’den reklam koydurtcam. O reklamı google siteme otomatik mi koycak? yoksa ben sitemde bir yer açıp kendim mi koyucam reklamları? yanıtlarsanız sevinirim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *